استفاده از بطری پلاستیکی یک و نیم لیتری به عنوان شیشه عطر

چگونه یک بطری پلاستیکی یک و نیم لیتری به یک کفش تبدیل می شود
اگر به برچسب روی یک لباس نگاه کنید، ممکن است “پلی استر بازیافت شده” را به عنوان یکی از مواد مشاهده کنید.

بیشتر پلی استرهای بازیافتی که استفاده می کنیم از بطری های پلاستیکی آب و نوشابه می آیند! استفاده از پلی استر بازیافتی برای زمین بهتر از استفاده از پلی استر جدید است. در اینجا دلیل آن است.
برای ساختن پلی استر جدید، باید از زغال سنگ، نفت، هوا و آب شروع کنید. این مواد باید یک واکنش شیمیایی به نام پلیمریزاسیون را در حرارت بسیار بالا انجام دهند.

این بدان معنی است که ساخت پلی استر جدید انرژی و منابع طبیعی زیادی مصرف می کند که ایده آل نیست. همچنین گازهای گلخانه ای را به جو اضافه می کند که به اقلیم آسیب می رساند.
از سوی دیگر، استفاده از پلی استر بازیافتی برای ساخت پارچه جدید، انرژی و منابع کمتری مصرف می کند. شما از پلاستیک موجود برای ساختن مواد جدید استفاده می کنید، بنابراین نیازی به دریافت زغال سنگ و نفت از زمین ندارید.

بطری های پلاستیکی آب و نوشابه اغلب حاوی ماده شیمیایی به نام پلی اتیلن ترفتالات (PET) هستند. استفاده از بطری های PET برای ساخت پلی استر بازیافتی در مقایسه با ساخت PET جدید 75 درصد کمتر گازهای گلخانه ای تولید می کند.

با جستجوی عدد “1” که در نماد جهانی بازیافت مهر شده است، می توانید متوجه شوید که آیا یک تکه پلاستیک مصرفی PET است یا خیر. عددی که در نماد می بینید نشان دهنده نوع پلاستیکی است که برای ساخت آن مورد استفاده شده است.

برخی از انواع پلاستیک را می توان به روش های مختلف بازیافت کرد، اما انواع دیگر پلاستیک را اصلا نمی توان بازیافت کرد.